İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ? İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

İşkur işsizlik maaşı nasıl alınır - işsizlik maaşı şartları neler - işsizlik maaşı kimler alabilir - işsizlik maaşı sorgulama - işsizlik maaşı başvurusu
İşsizlik Maaşı ve Şartları

İşsizlik maaşı işkur tarafından sınırlı bir süre boyunca işini kaybedenlere ödenen bir ödenektir. Peki, işsizlik maaşı nasıl alınır ? İşsizlik maaşı başvurusu bizzat İŞKUR il müdürlüğüne gidilerek yada elektronik ortamda işkur sitesinden yapılır. Yaptığınız başvurunun sonucunu yine işkur internet sayfasındaki işsizlik maaşı sorgulama ekranından kontrol edebilirsiniz.

 • İşkur web sayfası üzerinden işsizlik ödeneği başvurusu yapabilmeniz için üyelik oluşturmanız gerekli yada mevcut üyeliğiniz var ise giriş yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • İşsizlik maaşı alma şartları ve diğer bütün detaylar haberimizin devamında…

İşsizlik Maaşı (İşsizlik Ödeneği) Nedir ?

Sigortalı olarak çalışan bir kimsenin kendi isteği dışında işine son verilmesi sonucu iş ve işçi bulma kurumu İŞKUR tarafından belirli bir süre ve belirli bir tutarda yaptığı ödemedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ? Şartları Neler ?

 1. Kendi isteği dışında işveren tarafından işten çıkarılmış olmak.
 2. İş akdinin feshinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik primi ödemiş olmak.
 3. İşten çıkış tarihinden önceki son 120 günde sigortalılığın olması.
 4. İşten çıkış yapıldığı günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR il müdürlüğüne başvurmak.
 5. İşsizlik ödeneğinden faydalanabilmeniz için mevcut durumunuzun aktif iş arayan olarak güncellenmesi yada yeni kayıt açılması gereklidir.
 6. Mevcut durumunuzun aktif iş arayan olması birlikte işkur meslek edindirme kursları, danışmanlık hizmetleri ve işe yerleştirme hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır ?

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır - işsizlik maaşı başvurusu nereye yapilir - işsizlik ödeneği başvurusu
İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır
 • İşten çıkış tarihinizden itibaren 30 gün içinde İŞKUR birimine giderek müracaat etmeniz yeterlidir.
 • Zorunlu (mücbir) sebepler haricinde 30 gün içinde başvuru yapılmaması durumunda, ne kadar süre gecikildi ise toplam hak ettiğiniz süreden düşülmektedir.
 • Başvuru esnasından TC kimlik numaranızın yazılı olduğu bir kimlik belgesi yanınızda olmalıdır. Eğer varsa iş yerinden çıkışınızın yapıldığı bir belgeyi de yanınıza alabilirsiniz.
 • Elektronik ortamda işsizlik başvurusu yapmak isterseniz işkur internet sayfası üzerinden başvuru formunu eksiksiz doldurarak yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz başvuru işlemini e-devlet kapısı üzerinden de yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Ödenir ?

İş akdinizin sonlandığı tarihten itibaren geriye dönük son 3 yıldaki sigortalılık durumunuza bakılır. Bu durumda;

 • Toplam 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası ödenen kişiye 180 gün.
 • Toplam 900 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası ödenen kişiye 240 gün.
 • Toplam 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası ödenen kişiye 360 gün

süre ile işsizlik maaşı ödenir.

Burada bilmeniz gereken en önemli husus, çalışma süreniz ister dönemsel olsun ister sezonluk bir iş olsun fark etmez. Son 3 yıl içinde aynı yada farklı yerlerdeki çalışma süreniz hesaplanır. Yani, 3 ay bir yerde, 5 ay başka bir işte veya 7 ay başka bir işte çalışarak 600 günü veya daha fazla gün sayısını doldurarak işsizlik başvurusuna hak kazanırsınız. Yani, bir işte ister kesintisiz 600 gün çalışın ister parça parça farklı işlerde çalışın işsizlik maaşına hak kazanırsınız.

Daha Önce İşsizlik Maaşı Alanlar Ne Yapmalı ?

Eğer daha önceki yıllarda işsizlik maaşı aldıysanız tekrar işsizlik maaşı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir;

• Son aldığınız işsizlik maaşı bitiş tarihinden sonra, 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalıştıysanız tekrar işsizlik maaşına başvuru hakkı kazanırsınız.

• Son aldığınız işsizlik maaşınızdan sonra, yeni işyerinizde veya farklı işlerde 600 gün çalıştınız ancak 600 gün süreyi 3 yıl içinde değilde 4 yıl yada 5 yılda tamamlarsanız işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

• 600 günlük asgari süreyi ister kesintisiz 600 gün çalışarak isterseniz 3 yıl içinde belirli aylarda çalışarak tamamlayın, her koşulda işsizlik ödeneğine başvuru hakkı kazanırsınız.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Ödenir ?

İşsizlik maaşı miktarı alınan ücrete ve çalışılan yıl sayısına göre değişir. Genel olarak işsizlik maaşı hesaplama şu şekildedir.

 • Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanır ve günlük ortalama brüt kazancın %40’dır.
 • Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı asgari ücretin %80’ini geçemez.
 • İşsizlik maaşında sadece damga vergisi kesintisi yapılır. Başka kesinti yapılmaz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

İşsizlik maaşı miktarı son 4 aylık prime esas kazançların ortalaması üzerinden hesaplanır.

Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışan

Son 4 aylık prime esas kazançların ortalaması : 2.943,00 TL (Brüt)
Hesaplanan İşsizlik Ödeneği miktarı : 1.177,20 TL
Dama vergisi : 8,93
Ödenecek işsizlik maaşı miktarı : 1.177,20 – 8,93 = 1.168,27 TL

Son 4 Ay Brüt 3.500 TL Maaş İle Çalışan

Son 4 aylık prime esas kazançların ortalaması : 3.500,00 TL
Hesaplanan İşsizlik Ödeneği miktarı : 1.400,00 TL
Dama vergisi : 10,63 TL
Ödenecek işsizlik maaşı miktarı : 1.400,00 – 10,63 = 1.389,37 TL

Son 4 Ay Brüt 4.500 TL Maaş İle Çalışan

Son 4 aylık prime esas kazançların ortalaması : 4.500,00 TL
Hesaplanan İşsizlik Ödeneği miktarı : 1.800,00 TL
Dama vergisi : 13,66 TL
Ödenecek işsizlik maaşı miktarı : 1.800,00 – 13,66 = 1.786,34 TL

Son 4 Ay Brüt 6.000 TL Maaş İle Çalışan

Son 4 aylık prime esas kazançların ortalaması : 6.000,00 TL
Hesaplanan İşsizlik Ödeneği miktarı : 2.354,40 TL *
Dama vergisi : 17,87 TL
Ödenecek işsizlik maaşı miktarı : 2.354,40 – 17,87 = 2.336,53 TL

* 2020 yılı için hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı brüt asgari ücretin %80’ini                    geçemeyeceği için son 4 ay 6.000 TL ile çalışan birinin hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı en fazla  2.354,40 TL olacaktır.

İşsizlik Maaşı Neden Kesilir ?

1- İşsizlik ödeneği belirli durumlarda iptal edilebilir. İşkur’a işsizlik ödeneği başvurusu yaptığımızda mevcut durumunuz aktif iş arayan olarak güncellendiğini daha önce belirtmiştik, böylelikle işkur sizin iş geçmişinize, kişisel eğitiminize, daha önce aldığınız maaşa ve yerleşim yerinize uygun size iş teklifleri sunar bu teklifleri geçerli bir sebep sunmadan red ederseniz, işsizlik ödeneğiniz kesilir yani iptal olur.

2- İşsizlik ödeneği alırken herhangi bir yerde sigortalı yada kaçak olarak çalıştığınız tespit edilirse işsizlik maaşınız iptal edilir. Bu iki durumda da işsizlik ödeneğiniz tekrar başlatılmaz.

3- İşsizlik ödeneği almaya devam ettiğiniz süre içinde yaşlılık aylığı almaya başlarsanız, işsizlik maaşınız, yaşlılık aylığınızı almaya başladığınız aydan itibaren, emeklilik sebebi ile iptal edilir.

4- Haklı bir sebep olmadan işkur tarafından gösterilen meslek edindirme kurslarına katılmayan, katıldığı halde kursu tamamlamayan, istenilen evrakları zamanında hazırlamayan, işkur tarafından yapılan sözlü ve yazılı çağrıları zamanında cevaplamayanların işsizlik maaşı kesilir. Bu durumların düzelmesi ile birlikte işsizlik maaşı tekrar başlayabilir ancak toplam hak edilen süreyi geçemez.

İlgili Haber : Tüketici Kredisi Faiz Oranları

İşsizlik Maaşı Alırken Sigortalı Olarak İşe Başlarsam Kalan Maaş Haklarımı Nasıl Alabilirim ?

İşsizlik maaşı süresince başka bir yerde sigortalı olarak işe başlarsanız bu durumu 15 gün içinde işkur’a bildirmeniz gereklidir.

 • Bu durumda, örneğin 8 aylık işsizlik maaşı hakkı kazanan biri 4 ay işsizlik ödeneğini aldı ve yeni bir işe girdi ise,
 • Yeni iş yerinde en az 600 gün çalışırsa daha önce hak ettiği 4 ayı iptal olur ve yeniden 6 aylık işsizlik maaşına başvuru hakkı kazanır.
 • Eğer, yeni işyerinde 600 gün değilde 400 gün yada 250 gün çalışırsa yeni bir işsizlik maaşına  başvuru hak kazanamadığından dolayı kalan 4 aylık maaşını almak için işkur’a müracaat ederek maaşını almaya devam eder.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır ?

İşsizlik maaşınızı alabilmek için, TC kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanı ile birlikte en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar ? Nasıl Alınır ?

 • İşsizlik maaşı başvurusu, müracaat yaptığınız ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. Ödemeler ise her ayın beşinde PTT şubesine sizin adınıza yatırılır.
 • İşsizlik maaşı nasıl alınır ? Adınıza yatırılan işsizlik ödeneğini alabilmek için, TC kimlik numaranızın yazılı olduğu herhangi bir kimlik belgesi ile PTT şubesine gitmelisiniz.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazananlara Verilen Hizmetler

İşsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca işkur tarafından sunulan hizmetler;

 • İşsizlik maaşı ödemesi
 • Genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi
 • Siz ve aileniz için genel sağlık sigortası
 • Mesleki edindirme, geliştirme ve yetiştirme kursları
 • Yeni bir iş bulma

İşsizlik Maaşı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşsizlik maaşınızı alırken dikkat etmeniz gereken durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • İkamet adresinizin değişmesi
 • Yetkisi olan sağlık kurumlarınca istirahatlı kılınması
 • Mecburi askerlik görevine gidilmesi
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınması
 • Yurt dışına gidilmesi
 • Bir işte çalışmaya başlanması yada mahkeme kararı ile işe geri iade edilmesi, durumlarında 15 gün içinde en yakın işkur birimine yada alo 170’e bildirilmelidir.

 İşsizlik maaşından yararlananlar, kendi kusurları sebebiyle, bilgilerde eksiklik yada yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte kuruma geri ödemek zorundadır.

Sizlere bu makalemizde işsizlik maaşı nasıl alınır ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Konu hakkında öğrenmek istediklerinizi yorum yaparak sorabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz