Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ? Ne Zaman İcra Gelir ?

Kredi borcu ödenmezse ne olur ? Kredi borcu ödenmezse ne zaman icraya verilir ?
Kredi Borcu Ödenmezse Kaç Ay Sonra İcraya Verilir ?

Gereksiz kredi ve kredi kartı kullanımı sebebiyle bir çok kişi yasal takibe düşmekte ve bankalar tarafından icra işlemleri başlatılmaktadır. Bankalar genel olarak 90 gün yani 3 ay ödenmeyen kredi kartı ve kredi borcu için dosyanızı avukata gönderiyor. Avukata gönderilen dosyanız için yasal takip süreci başlatılmış oluyor. Bu süreçle ilgili aşağıdaki detaylı yazımızı lütfen dikkatli okuyunuz.

Kredi Kartı veya Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Son ödeme tarihi geçen kredi kartı ve kredi borcu için bankalar ilk önce kısa mesaj ve e-posta göndererek ödemenin unutulduğunu ve ödeme yapılmasını rica ederiz şeklinde mesaj gönderirler. Ödeme yapmamanız durumunda borcunuza faiz işlemeye devam eder ve on gün içerisinde banka sizi telefonla arayarak ödeme yapmanız gerektiğini bilgilendirerek ne zaman ödeme yapabileceğinizi sorar ve vermiş olduğunuz ödeme sözünü sisteme kaydeder. Borcunuzu 30 gün boyunca ödemezseniz bir dönem gecikmeye girmiş olursunuz ve banka tarafından telefon, kısa mesaj, atm ve e-posta yolu ile ödeme yapmanız için daha sık bilgilendirilirsiniz.

Banka İdari Takip Süreci Nedir ?

İdari takip süreci bankaların hakkınızda yasal işlemlere başvurmadan önce kredi borcunuzu ödemeniz için sizinle daha sık irtibat kurduğu bir dönemdir. Genel olarak bankalar 30 gün ile 60 gün arasında idari takip başlatırlar. İdari takip sürecinde hakkınızda icra takibi yapılmaz. Bu dönem ödeme için yapılandırma yapabileceğiniz yasal takipten önceki son süreçtir. İdari takip sona ermeden kesinlikle ödemenizi yapın aksi takdirde yasal takip başlatılırsa artık banka alacağını devlet eliyle yani hukuki yollardan almaya çalışarak dosyanızı avukata gönderecek ve merkez bankası kayıtlarında kara listeye girmiş olacaksınız.

Banka Ne Zaman İhtarname Gönderir ?

Üst üste 2 taksiti ödemediğinizde adresinize ihtarname gönderilir. Yasal takip başlatılmadan önce 30 günlük ödeme süresi verilir. İhtarnamede özellikle belirtilerek 30 gün içerisinde en az asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapılmaması durumunda kredi borcu muaccel olacağından icra takibine başlanacağı bildirilir. Bu 30 günlük süre içerisinde mutlaka asgari borcunuzu ödemeye çalışın. Hiçbir şekilde ödeme yapma imkanınız yok ise, yasal takibe girmemek için borcunuzu yapılandırın ve ilk ödemenin eğer mümkün ise bir ay sonra olması için bankaya talebinizi söyleyin. Banka ile bu şekilde anlaşabilirseniz hem yasal takipten kurtulursunuz hemde ilk taksit için bir ay zaman kazanmış olursunuz.

İhtarname Hangi Adrese Gönderilir ?

Banka sizinle iletişim kurarken ikamet adresiniz, telefonunuz ve e-posta adresiniz üzerinden iletişim kurar. İhtarnameyi ise yine mevcut ikamet adresinize gönderir. Bankalar güvenlik sebebiyle ihtarnameyi gönderirken sadece isminize özel ve imza karşılığı gönderirler.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar ?

Toplamda 90 gün ödenmeyen kredi borçları için bankalar yasal takip sürecini hemen başlatabilir. Bu hususta tüm inisiyatif bankanın elindedir. Ancak, banka son kez sizinle iletişime geçebilir ödemesi gecikmiş 3 aylık borcun tamamının faizleriyle birlikte acilen ödenmesini isteyebilir.

Evdeki Hangi Eşyalar Haczedilir ?

İcralık olan kredi borcu için evinizden temel ihtiyaçlarınıza ait eşyalarınızı alamazlar. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon ve fırın gibi eşyalarınız evde sadece 1 adet ise bu eşyaları alamazlar, örneğin 2 adet fırın var ise 1 tanesini alabilirler, 3 adet televizyon var ise 2 tanesini alabilirler. Haciz memurları evinizden altın, gümüş, para, kıymetli evrak, süs eşyası, antika, değerli taş gibi eşyaları alabilir.

Maaşın Ne Kadarına Haciz Gelir ?

Maaşınızın en fazla % 25’ine (1/4’üne) haciz koyulabilir. Alacaklıların fazla olması durumunda maaşınıza sırayla haciz işlemi uygulanır. Banka kredi borcunuz bittikçe diğer sıradaki alacaklıya ödeme yapılmaya başlanır. Her alacaklı için yine en fazla % 25 maaş kesintisi yapılır.

İcra ve Avukat Masrafı Ne Kadar ?

Avukat ve icra masrafı bankanın avukatla yapmış olduğu anlaşmaya göre değişiyor. Yasal olarak alınacak ücretler aşağıdaki gibidir.

 • İlk 35.000 TL için             % 12
 • Sonra ki 45.000 TL için     % 11
 • Sonra ki 80.000 TL için     % 8
 • Sonra ki 240.000 TL için   % 6

Listenin tamamına ulaşmak için tıklayın.

Aile İle Yaşanırsa Aile Eşyalarına Haciz Gelirmi ?

Faturası sizin adınıza olmayan hiçbir taşınmaz veya eşya için icra işlemi yapılamaz. Ailenizle birlikte yaşıyor olsanız dahi eğer ki eşyalar ve taşınmaz sizin adınıza kayıtlı değilse icra işlemi gerçekleşmez. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise bir eşya sizin adınıza olmayabilir ancak faturası kime ait ise bunu ispatlamanız gerekebilir. Resmi ikamet adresinizdeki bir eşya sizin adınıza olmasa bile sahibi belli olmadığı durumunda banka bu gibi eşyaları haczedebilir. Kredi borcunuza kefil olan aile bireyi var ise kefil olanın sahip olduğu mallara göre haciz işlemi uygulanır.

Kredi Borcu Ne Zaman Varlık Yönetim Şirketine Devredilir ?

Bankalar 1 yada 2 yıl içinde tahsil edemediği borçları varlık yönetim şirketlerine belirli bir bedel karşılığı devreder. Bundan sonra ödemediğiniz kredi borcu için varlık yönetim şirketleri sizinle irtibata geçer. BDDK lisanslı varlık yönetim şirketleri kurumun internet sayfasında listelenmiştir.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Kefil Olan Kişiye Ne Yapılır ?

Bir başkasına kefil olmak demek kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediği zaman bankanın o borcu sizden tahsil edeceği anlamına gelir. Bu konuyu daha detaylandıracak olursak 2 ay üst üste ödenmeyen kredi borcu için 30 günlük ek sürede de borç ödenmezse asıl borçlu kişiye yasal takip başlatılır; sonrasında icra yolu ile borç tahsil edilmeye çalışılır. Asıl borçludan borcun tahsili mümkün olmuyorsa; banka, kefil olan kişiden borcu tahsil etmeye çalışır. Bu süreçte kefil olan kişinin kredi puanı düşecek ve ilerde kredi çekmek istediğinde bu durum bankaların kayıtlarında görünecektir.

Kefil Olmak İçin Eş Rızası Gereklimi ?

Borçlar kanunu 584. Maddesine göre bir başkasına kefil olmak için eşinizin yazılı rızasını almanız gerekmektedir. Eşinizin yazılı rızasını almadan bir başkasına kefil olmanız durumunda bunun hukuki açıdan bir geçerliliği olmayacaktır. Bir başkasına kefil olmak istiyorsanız eşinizin yazılı rızasını alarak bankaya götürmeniz gerekmektedir.

İlgili yazı : Kredi veya kredi kartı borçları sebebiyle bankalarla karşı karşıya kalmamak için borçlarınızı yasal takip süreci başlamadan önce yapılandırmalısınız. Kredi başvurularınızı yapmadan önce kredi notu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Bknz:Kredi notu nasıl yükseltilir?

2 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Benim hem kredi hem kredi kartı borcum var Bunları ödeyecek durumum yok duyduğum kadarıyla banka haciz yoluyla maaşın dörtte birine el koyuyormuş benim merak ettiğim soru şu
  Diyelim maaş 2000 TL dörtte biri 500 TL yapar banka avukatı bunu haciz yoluyla kredi için alacak dörtte birini.

  Peki kredi kartı borcu ve kredi kartı hacizi nasıl olacak yani bir 500 TL daha mı kesilecek
  Yoksa kredi borcunun bitmesimi beklenecek Nasıl oluyor bu işlemler
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Kredi borcu 68.000 TL
  Kredi Kartı 1.000 TL
  EK Hesap 2.000 TL

  • Merhaba, bankalar maaşınızın 1/4 oranında fazlasına haciz koyamazlar. Maaşınıza konan ilk haciz borcu bittikten sonra diğer hacze geçilir. Kısacası borçlar sırayla maaşınızdan tahsil edilir. Maaşınıza birden fazla haciz konması halinde, mahkemeye itirazda bulunarak sonradan konan hacizleri kaldırtabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz