Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ? Neden Düşer ?

Kredi Notu Nedir ? - Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ? - Kredi Notu Neden Düşer ? Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır ?
Kredi Notu Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Kredi notu nasıl yükseltilir ? Bankalardan kullanmış olduğunuz krediler, kredi kartları, kredili mevduat hesapları ve bir başkasına kefil olma durumunuz kredi notunuzun yükselmesine yada düşmesine direk etki eder.

Bankaların düzenli olarak gönderdiği bu bilgiler Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanarak kredi notunuz belirlenir.

Kredi puanı 1 – 1900 arasında değişmekte olup risk puanlaması şu şekildedir;

 • 1-699         En Riskli 
 • 700-1099    Orta Riskli 
 • 1100-1499  Az riskli 
 • 1500-1699  İyi 
 • 1700-1900  Çok İyi 

Son 5 yıl içerisinde kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı hiç kullanmayan yada bankalardan hiç bir kredi almayan birinin kredi notu 0 (sıfır) olarak görünür. Bu durumda kredi talepleriniz maaşınıza ve çalışma durumunuza göre değerlendirilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Findeks kredi notu hesaplanırken bankalardaki finans geçmişinize bakılır ve birden çok etkene bağlıdır. Hesaplamayı etkileyen faktörler ise şu şekildedir ;

 • Kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlıklarımız %35 etki ediyor. Bu durumda ödemelerimizi düzenli ve zamanında yapmamız puanınızı etkileyen en önemli etken.
 • Borç durumu ve şuan ki hesap durumu %35 etkili. Daha önce kullandığınız krediler ve bu kredilerin sorunlumu yoksa sorunsuzmu kapandığı, teminatlı yada teminatsız borç bakiyeleri ve limitleriniz dikkate alınıyor.
 • Yeni kullanılan krediler %11 oranında etki ediyor. Yeni bir kredi kullandığınız zaman henüz ödeme düzeniniz bilinemediği için kredi notunuzu etkileyen diğer bir unsurdur.
 • Kredi kullanım yoğunluğu %10 notumuzu etkiliyor. Daha önce kredi kullanmış ve ödemelerini düzenli yapmış birisinin kredi notu hiç kredi kullanmamış yada çok az kullanmış birine göre daha yüksek olabiliyor.
 • Diğer faktörler ise %9 oranında etkiliyor. Sürekli kredi başvurusu yaparak red almak olumsuz bir durum olarak değerlendirebiliyor.

Kredi Notu Neden Düşer ?

1- Düzensiz Yapılan Ödemeler

 • Kullandığınız krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları borçlarınızı son ödeme tarihinde ödemediğinizde yada son ödeme günü eksik ödeme yaptığınızda kredi notunuz düşecektir.

2- Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu

 • Bankalar tarafından belirlenen toplam kredi ve kredi kartı limitinizin büyük bir kısmını kullanmak kredi notu için olumsuz bir etkendir. Yani bir bankadaki toplam kredi limitiniz örneğin 30.000 lira diyelim ve sizde toplamı 28.000 lira olan kredi ve kredi kartlarınız var bu durumda toplam limitinizin büyük bir kısmını kullandığınız için kredi notunuz biraz düşücektir.

3- Çok Sık Kredi Başvurusu Yapmak

 • Başvurular red edildiği halde bankalara sık sık kredi veya kredi kartı başvurusu yapmak da kredi puanımızı etkileyen diğer bir unsurdur.

4- Yeni Kullanılan Kredi

 • Yeni kullanılan krediler henüz ödeme düzeniniz bilinemediği için bankalar tarafından başlangıçta risk teşkil eder ve ilk etapta kredi puanı düşüş gösterir.

5- Kefil Olmak

 • Bir başkasına kefil olmak borcun ödenmediği durumda borcu sizin ödeyeceğiniz anlamına gelir. Kefil olduğunuz kişi borcu ödemez ise ödeme gecikmeye gireceği için sizin kredi notunuzda düşecektir.

6- Diğer Etkenler

 • Genel olarak kredi skorunuzu etkileyen ana unsurların haricinde bir çok küçük etkende vardır. Bunların puanınıza etkisi %9’dur. Net olarak bilinmesede hesaplarınızın kullanım yoğunluğu, para giriş çıkışları, otomatik ödeme talimatları, kredi kartı kullanım süresi gibi bankalardaki geçmiş tüm finansal işlemleriniz kredi notunuzu etkileyebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir - Kredi Notu Neden Düşer - Kredi Notu Nasıl Hesaplanır - Kredi Skoru Yükseltmenin Yolları Nelerdir
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi notunu yükseltmek için düzenli bir şekilde bankacılık ürünlerini kullanmamız gerekmektedir. Düzensiz yaptığımız ödemelerde çok hızlı düşen kredi notu ödemelerimizi düzenli yapmaya başladığımız da ise maalesef hemen yükselmez. Peki kredi puanımızı yükseltmek için neler yapmalıyız?

1- Bütün Borçlarınızı Kapatın

Kredi puanımızı yükseltmek için biraz zamana ihtiyacımız olduğunu belirtmiştik. Maddi durumunuz uygun ise bütün borçlarınızı kapatın ve ay içinde kredi kartınızdan ufak harcamalar yaparak her ay dönem borcunuzun tamamını düzenli ödemeye başlayın.

Bunun yanı sıra ödenmemiş elektrik, su, telefon v.b faturalarınız olmasın. Son ödeme tarihinden önce bütün faturalarınızı zamanında ödeyin. Ödemesi gecikmiş faturalarında kredi notunuzu etkilediğini unutmayın.

2- Ödeyemediğiniz Borçlarınızı Yapılandırın

Son ödeme tarihi geçen her kredi ve kredi kartı borcu kredi skorunuzu daha da düşürecektir. Kredi notunuz düşük olduğu için bankalara yaptığınız başvurular red edilecektir.

Diyelim ki bankaya olan borcunuzu 2 ay geç ödediniz ve yakın zamanda ekonomik durumunuzda bir değişiklik olmayacak. Bu durumda her ay geç ödeme yapmak zorunda kalacağınızı varsayalım veya bir kaç ay hiç ödeme yapamayacağınızı düşünelim.

Bu olumsuz süreç puanınızı ciddi şekilde düşüreceği için en kısa zamanda ödeme güçlüğü çektiğiniz borç miktarı kadar yapılandırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu yapılandırma işleminde en dikkat etmeniz gereken aylık ödeyebileceğiniz tutar kadar yapılandırma yapmaktır.

Toplam geri ödemeniz bir miktar yükselse de ödeme yapacağınız aylık tutarlar düşük olduğu için ödemelerinizi zamanında ve düzenli yapabileceksiniz ve kredi notunuz yavaş yavaş yükselmeye başlayacaktır.

3- Düzenli Olarak Kredi veya Kredi Kartı Kullanın

Düzenli ve zamanında ödemesi yapılan kredi ve kredi kart borçları, kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna verilecek en iyi cevaptır.

Kredi notu düşüklüğü sebebiyle bankalar tarafından red edilen kredi taleplerinizi en hızlı yine bankacılık ürünlerini kullanarak yükseltebilirsiniz.  Aktif olarak kullandığınız kredi kartınızın dönem borcunu her zaman gününde ve bir miktar fazlasını ödeyin. Örneğin dönem borcunuz 481 TL ise 485 TL ödeyin.

4- Borçlarınızı Tek Bir Bankada Birleştirin

Farklı bankalara olan borçlarınızın ödeme tarihleri farklı olabilir. Borcunuzun son ödeme tarihi maaş gününüze denk gelmemesi sebebiyle ödemeleriniz gecikebilir.

Bu durumda bütün borçlarınızı ödeyebileceğiniz en uygun aylık tutarda tek bir bankada toplayarak maaş tarihinize göre ayarlayabilir ödemelerinizi geciktirmeden yapabilirsiniz. Düzenli ve zamanında yapılan ödemeler kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.

5- Kredi ve Kredi Kartı Toplam Borçluluk Durumunu Düşürün

Mevcut kullanmakta olduğunuz kredi ve kredi kartlarının toplam limitlerinin büyük çoğunluğunu kullanarak bankaya borçlandıysanız bu durum banka tarafından risk teşkil edeceği için kredi notunuzu olumsuz etkileyen bir durumdur.

En kısa zamanda mevcut borçlarınızı azaltarak, düzenli ödeme yapmaya devam etmelisiniz. Örneğin toplam 10.000 TL. limitli kredi kartınızın 8.000 TL’sini kullanmak borç risklilik durumunu yükselten bir unsurdur.

Oysaki 8.000 değilde 3.000 lira borcumuz olsa idi ödemelerinde düzenli yapılması koşulu ile kredi notu yükselmeye devam edecekti. Aynı örnek kredi kullanımları içinde geçerli.

6- Fatura Ödemelerinizi Bankanızdan Yapın

Kredi notuna etkisi az olsa da bankadaki hesabınızı kullanarak düzenli yapacağınız elektrik, su, telefon gibi fatura ödemeleriniz kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra otomatik ödeme talimatı vererek her ay düzenli fatura ödemesi yapmakta kredi puanınızı yükseltecektir.

7- Kredi ve Kredi Kartınızın Olmaması Durumunda Yapılacaklar

En hızlı kredi notu nasıl yükseltilir diye soranlar için, ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmak şartıyla banka ürünlerini kullanmaktır.

Peki notunuz düşük, kredi ve kredi kartınız yoksa ne yapmalısınız ? Herhangi bir bankadan vadesiz hesap açtırarak her ay düzenli olarak hesabınıza para yatırıyorsunuz. Yatırdığınız para ne kadar yüksek miktar olursa o kadar iyi.

Bütün fatura ödemelerinizi bu hesabınızdan yapıyorsunuz hatta mümkün ise hepsi için otomatik ödeme talimatı veriyorsunuz tabi bunun içinde hesabınızda imkanlar dahilinde olabildiğince yüksek miktar bırakıyorsunuz.

Bu şekilde bankanın güvenini tekrar kazanabilir ve yavaş yavaş kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz, ilerleyen aylarda ise kredi notunuzu kontrol ederek en uygun zamanda düşük miktarlı kredi yada kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

8- Takibe Düşen Krediler İçin Yapılması Gerekenler

Takibe düşen borçlarınız kredi puanınızı ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir durumdur. İlk önce yapmanız gereken takibe konu borcunuzu acilen kapatarak dosyanızı takipten çıkartmaktır. Aksi takdirde kredi notunuz yükselmez.

Bankanızla görüşerek aylık uygun ödeme seçenekleriyle takipli borcunuzu yapılandırmalısınız. Aylık ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda kredi puanınız yükselmeye başlayacaktır.

Takipli borcunuzun tamamını ödedikten sonra 5 yıl daha kredi risk raporunuzda takipli borcunuz görünecektir. 5 yıl sonunda bankalarla tekrar ilişkilerinizi düzeltmek için ufak limitli tüketici kredisi kullanmalı yada kredi kartı alarak düzenli ödemeler yapmalısınız.

Bankaların tüketici kredisi faiz oranları için ” tüketici kredisi faiz oranları ” adlı yazımızı okuyarak. İhtiyacınıza uygun kredi seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Bu şekilde bankacılık ürünlerini kullanarak kredi notunuzu tekrar yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere kredi notu nasıl yükseltilir ve kredi notumuzu düşüren nedenleri açıklamaya çalıştık. Aklınıza takılan sorular var ise yorum bölümünde bize sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz