Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2020 – GÜNCEL

Taşıt kredisi faiz oranları - araç kredisi faizleri - en uygun taşıt kredisi - taşıt kredisi şartları - taşıt kredisi hesaplama
Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve Şartları

Taşıt kredisi faiz oranları 2. el araç veya sıfır km araçlar için değişiklik gösterebilmektedir. Günümüz şartlarında taşıt kredisi kullanmadan 0 km araç almak artık iyice zorlaştı. 2. el araç fiyatlarınında yüksek seviyelerde olması sebebiyle araç kredisi kullanımına olan talep günden güne artmış bulunuyor.

Taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce bankaların bazı dönemlerde yaptığı taşıt kredisi kampanyalarını takip etmelisiniz, bu dönemlerde uygun faizli taşıt kredisi bulma şansınız daha yüksektir. Araç kredisi faiz oranları %0,94 ile %1,45 arasında değişmektedir.

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt kredileri, ikinci el araç veya yeni model araba almak isteyenler tarafından başvurulan en kolay yoldur. Taşıt kredisi kullanmanın en avantajlı yolu ödemelerinizi aylık yapabilmeniz ve ödeyebileceğiniz tutarlarda olmasıdır.

Taşıt kredileri kendi arasında 5’e ayrılır, bunlar;

 • Sıfır km taşıt kredisi
 • İkinci el taşıt kredisi
 • Ticari taşıt kredisi
 • Motosiklet kredisi
 • Tekne kredisi

Taşıt Kredisi Genel Şartları

Araç kredisi faizleri - taşıt kredileri - taşıt kredisi başvuru şartları
Araç Kredisi Faiz Oranları ve Başvuru Şartları

Taşıt kredisi başvurusu genel şartları;

 • İlk şart başvuru yapacak kişinin 18 yaşında olması.
 • Bir yerde sigortalı çalışmak yani aktif SGK kaydınız olmalı
 • SGK kaydınız en az 6 aylık olmalı
 • Alacağınız aracın üzerinde herhangi bir kişi yada kurumun ipotek (rehin) kaydı olmaması
 • Aylık gelirinizin kredi taksitlerini ödemeye yetecek seviyede olması
 • Kredi notunuzun uygun seviyede olması. (Kredi notu taşıt kredisinin onaylanması için en önemli etkenlerdendir. Bu sebeple kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Kredi notu nasıl yükseltilir hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.)

En Fazla Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanılabilir

Taşıt kredisi kullanım limitleri satın alacağınız araca ve sizin bankalardaki finansal geçmişinize göre değişebilir. Kullanacağınız miktara göre taşıt kredisi faiz oranları ayrıca değişebilmektedir bu sebeple her bankadan farklı teklifler alabilirsiniz.

Taşıt Kredisi kullanım limitleri ve özellikleri şu şekildedir;

 • Taşıt kredisi en fazla 60 ay vadeli kullanılabilir.
 • 120.000 TL ve altında nihai fatura bedeli olan araçlara 60 ay, 120.000 TL’nin üzerindeki araçlara ise en fazla 48 ay vade yapılabilmektedir.
 • Taşıt alımı gerçekleştikten sonra, vade süresince araç banka tarafından ipotek edilir.
 • Kredi ödemelerinin yapılmaması veya belirtilen vadelerde borcun ödenmemesi halinde banka araca el koyabilir.
 • Kasko veya fatura değeri 120.000 TL’yi aşmayan araçların araç bedelinin %70‘ine kadar taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Örneğin; bedeli 100.000 TL olan bir araç için 70.000 TL araç kredisi kullanabilirsiniz.
 • Araç bedeli 120.000 TL’den fazla ise 120.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 120.000 TL’yi aşan kısmı içinde %50 taşıt kredisi kullanabilirsiniz.

Örnek verecek olursak,
200.000 TL’lik bir aracın 120.000 liraya kadar olan kısmı için %70 taşıt kredisi kullanabiliriz yani (120.000x%70) 84.000 TL.

Geriye kalan 80.000 lirası içinde (80.000x%50) 40.000 TL taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Bu durumda 200.000 TL’lik bir araç için 124.000 TL toplam taşıt kredisi kullanabilirsiniz.

İkinci El Taşıt Kredisi Kullanım Şartları

2. el taşıt kredisi kullanım şartları genel itibari ile sıfır km araçlarla aynıdır. İkinci el taşıt kredisi kullanımındaki temel farklar bankalar arasında farklılıklar göstersede bazı bankalar  en fazla 10 yaşına kadar olan araçlara kredi verebilmektedir.

İkinci el araçlarda kredilendirme oranı sıfır km araçlarla aynıdır ancak sıfır km araçlarda fatura değeri üzerinden hesaplanırken 2. el taşıtlarda aracın kasko değeri üzerinden belirlenir.

Taşıt Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Şu anda çalışmakta olduğunuz bankalardaki evraklarınızın güncel olup olmamasına göre bazı evraklar istenmeyebilir, yada ekstra bazı evraklar istenebilir. Genel olarak taşıt kredisi başvurusu sırasında istenen evraklar aşağıdaki gibidir.

Taşıt kredisi için gerekli belgeler - araç kredisi için gerekli evraklar - taşıt kredisi başvuru belgeleri
Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Kamu ÇalışanıÖzel SektörVergi LevhalıEmekli
Ücret BordrosuÜcret BordrosuGüncel Vergi LevhasıAraç Ruhsatı veya Faturası
Varsa Ek Gelir BelgesiAraç Ruhsatı veya FaturasıTicaret Sicil GazetesiEmekli Aylık Dökümü
Araç Ruhsatı veya Faturasıİş Yeri İmza SirküsüAraç Ruhsatı veya FaturasıVarsa Ek Gelir Belgesi
İkamet BelgesiOda Kayıt Belgesi
Varsa Ek Gelir BelgesiBilanço ve Gelir Tablosu

 

Taşıt Kredisi Banka Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişmekle birlikte 2. el araç ve 0 km araçlar için hemen hemen aynıdır. 2. el araç kredisi Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yayımlanan kasko değer listesi üzerinden hesaplanır.

Bankaların taşıt kredisi faiz oranları aşağıdaki tabloda detaylı olarak verilmiştir. Bankalar kredi faiz oranlarını çok sık değiştirebilmektedirler bu sebeple en güncel bilgi için direk banka şubesine gitmenizi tavsiye ederiz.

Türkiye Finans% 0.88
Halk Bank% 0,94
Vakıf Bank% 0,94
TEB% 0,95
Ziraat Bankası% 0,96
İş Bankası% 0,97
ING% 1,04
Yapı Kredi% 1,09
Deniz Bank% 1,11
Garanti Bankası% 1,14
QNB Finansbank% 1,45

 

Bankaların 2020 yılında uyguladığı taşıt kredisi faiz oranları ve taşıt kredisi kullanım şartlarını detaylı olarak inceledik. Araç kredisi başvurusu yapmadan önce bankaların bazı dönemlerde yaptığı taşıt kredisi kampanyalarını dikkatle takip etmenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz